Mediewistyka polska Strona Główna
Powrót na stronę główną
Mediewistyka polska
Informacje i debaty służące promocji badań naukowych nad średniowieczem w Polsce.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spotkania Mediewistyczne XIII (19 X 2005)
Autor Wiadomość
Andrzej Dąbrówka 

Wysłany: 29-09-2005   Spotkania Mediewistyczne XIII (19 X 2005)

INSTYTUT BADAŃ LITERACKICH
Polskiej Akademii Nauk
Pracownia Literatury ŚredniowieczaZAPROSZENIE

na 13. zebranie z cyklu konferencji

Spotkania Mediewistyczne

19 października 2005 (środa) –

Silesia

organizuje Dr Zbigniew Kadłubek


Program godzinowy na stronie:

http://www.mediewistyka.net/content/view/76/35/
_________________
Andrzej Dąbrówka,
Prof. nadzw., Instytut Badań Literackich PAN
Pracownia Literatury Średniowiecza

http://www.ibl.waw.pl/
http://andrzej.dabrowka.com/
 
     
Andrzej Dąbrówka 

Wysłany: 30-10-2005   Sprawozdanie

Zbigniew Kadłubek


Refleksje po XIII Spotkaniach Mediewistycznych
zatytułowanych „Silesia”, które odbyły się w Warszawie
w Instytucie Badań Literackich PAN


Studiowanie średniowiecza zawsze wywoływało w moim życiu „skutki wtórne”. - J. Le Goff


Prof. Teresa Michałowska w swoim rysie programowym, manifeście, który otwierał cykl SPOTKAŃ MEDIEWISTYCZNYCH, apelowała o szeroką formułę interdyscyplinarną wśród mediewistów rozmaitych dyscyplin. Sądzę, że ostatnie, już 13-te SPOTKANIA MEDIEWISTYCZNE, sprostały formule interdyscyplinarności. Wszyscy mówcy mieli swoistą świadomość myślenia logiką słowa „INTER”. Być może to jest także specyficzna cecha Śląska. Podczas spotkań wygłoszono pięć referatów. Pierwsze wystąpienie, referat prof. dra hab. Marka Cetwińskiego (Akademia Jana Długosza w Częstochowie) pt. „Carmen Mauri, czyli efekt śnieżnej kuli”, było poświęcone wymienionemu w tytule utworowi, który wzbudzał i wzbudza silne kontrowersje, ale którego na dobrą sprawę nie było… Owo Carmen „Maura mnicha” to piękny przykład, że polityka i patriotyzm to niezbyt dobrzy świadkowie powstawania dzieł literackich, a ich podpowiedzi, właściwie podszepty, to często lameta na użytek prawomocnej akurat władzy. Tyle tylko o tym piszę, bo tekst będzie można przeczytać w CZYTELNI na stronie www.mediewistyka.net. Jedna metodologiczna uwaga związana z arcyinteresującym wystąpieniem prof. Cetwińskiego, uwaga, którą podjęła w dyskusji jeszcze prof. Michałowska. Oto prof. Cetwiński powiada, iż czasem historia badań nad jakimś problemem, zawiera w sobie implicite rozwiązanie tego problemu. Ta uwaga odnosiła się do Carmen Mauri. Ale pamiętajmy o niej w naszych poszukiwaniach, niekoniecznie tylko mediewistycznych!
Dr Piotr Boroń z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego pokazał z finezją, jak to wrocławski biskup Walter, który pochodził z Walonii, wprowadzał we wrocławskim i śląskim kościele zwyczaje i reformy właściwe krajom romańskim. Ta bardzo interesująca prezentacja badań dra Boronia ujawniła, że niewiele jeszcze wiadomo o tych początkach Śląska i jego duchowości. I że korzenie duchowości Ślązaków są różnorodne. Także walońskie. Dr Boroń udowodnił, jakim zagrożeniem dla jasności narracji o Śląsku jest tylko germańsko-słowiańskie postrzeganie kultury dawnego Śląska.
O Marcinie z Opawy, którego nazywamy potocznie Marcinem Polakiem (bo był mnichem z polskiej prowincji dominikanów), mówił dr Jacek Soszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Od dawna związany z badaniami nad tekstem Marcina z Opawy. Referat dra Soszynskiego pt. „Problemy komentowanego przekładu Kroniki Marcina Polaka” przede wszystkim przywrócił Marcina „śląskości”. Mówił dr Soszyński: „Nie wiemy, czy był Polakiem, Ślązakiem był na pewno”. To, co – w moim odczuciu – było bardzo istotne w wystąpieniu dra Soszyńskiego, to podkreślenie, iż nie istnieje niemal u nas w szkole, na uniwersytecie świadomość dzieła Marcina z Opawy. A to przecież szeroko znany w Europie autor (ponad 400 odpisów jego dzieła)!
Piszący te słowa, czyli dr Zbigniew Kadłubek z Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego mówił o integumentum, a także o metodzie w badaniach nad literaturą śląską różnych epok. Te rozważania o metodzie miały ułatwić zrozumienie tajemniczej metafory Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, który nazwał Śląsk ŚWIĘTA KRAINĄ MILCZENIA. Ważna i godna pokreślenia była w tym wystąpieniu cześć poświecona INTEGUMENTUM. To bardzo ciekawe zjawisko z pogranicza hermeneutyki, filozofii, literatury, retoryki. Istnieje chyba potrzeba zorganizowania spotkania naukowego poświęconego wyłącznie zagadnieniu integumentum bądź involucrum, m.in. w kontekście Kroniki polskiej Mistrza Wincentego.
Prof. dr hab. Piotr Bering z Uniwersytetu Adama Mickiewicza skupił się podczas swojego wystąpienia na dwóch sprawach: na przedstawianiu Śląska w dziełach kronikarskich późnego średniowiecza oraz na descriptiones prezentujących ziemię śląską na początku renesansu. Taki też był temat odczytu prof. Beringa: „Wyobrażenia geograficzne Śląska w późnośredniowiecznych kronikach regionalnych i wczesnorenesansowych Descriptiones”. Z treści zaprezentowanych przez prof. Beringa wyłania się spójny obraz nie tylko GEOGRAFICZNY, lecz przede wszystkim DUCHOWY całego Śląska. Postulaty prof. Beringa, żeby lepiej się przyjrzeć humanistom wczesnorenesansowym z terenu Śląska, jak np. Wawrzyniec Korwin (Laurentius Raabe, zmarły w 1527 roku) są godne przypomnienia. (Ciągle brakuje naukowych monografii poświęconej tej postaci.) Prof. Bering mówił także o utworze Pankracego Vulturinusa (Pancratius Vulturinus de Hirschberga).

W dyskusji udział wzięli: prof. zw. dr hab. Juliusz Domański, prof. dr hab. Teresa Michałowska, doc. dr hab. Andrzej Dąbrówka, prof. dr hab. Andrzej Wicher.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Domy NLP Słownik synonimów Użytecznoœć i projektowanie skierowane na użytkownika.