Start
2011-05-30 CFP - Åšredniowieczna teoria i praktyka w przezwyciężaniu kryzysów | Drukuj |  E-mail
poniedzia³ek, 31 stycznia 2011

Åšredniowieczna teoria i praktyka w przezwyciężaniu kryzysów

Kraków, 1–2 grudnia 2011r.

Zaproszenie

 

Konferencja naukowa

 

De Ecclesia semper reformanda

Åšredniowieczna teoria i praktyka w przezwyciężaniu kryzysów

Kraków, 1–2 grudnia 2011r.

 

O­rganizator

Katedra Historii Kościoła w Średniowieczu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

 

Wchodzimy w czas znaczÄ…cych rocznic: w tym roku wypada 700. rocznica soboru w Vienne,    w przyszÅ‚ym – 500. rocznica soboru lateraÅ„skiego V (a także 50. rocznica otwarcia Vaticanum II),       za trzy lata bÄ™dziemy przeżywać 600. rocznicÄ™ inauguracji soboru w Konstancji, za cztery mija 800 lat od wielkiego soboru lateraÅ„skiego IV. Wszystkie te sobory Å‚Ä…czy praca nad reformÄ… KoÅ›cioÅ‚a – refleksja nad dziaÅ‚aniami pastoralnymi (1215, 1962–65),  nad naturÄ… KoÅ›cioÅ‚a jako mistycznego CiaÅ‚a Chrystusa (1414–18), refleksja przedwczesna (jak w przypadku Wilhelma Duranda juniora w Vienne) lub „spóźniona” (jak w 1512), przeÅ‚ożona na praktykÄ™ (Lateran IV) lub zatrzymana w póÅ‚ drogi (Konstancja). WziÄ™te razem, wszystkie te rocznice pokazujÄ…, jak ważna jest sprawa reformy KoÅ›cioÅ‚a   w każdym czasie (semper reformanda), jak odważnÄ… i gÅ‚Ä™bokÄ… refleksjÄ… eklezjologicznÄ… byÅ‚a czÄ™sto poprzedzona i jakimi konsekwencjami grozi jej zaniechanie (schizma bazylejska, reformacja).

ZbliżajÄ…ce siÄ™ rocznice i potrzeba nieustannej refleksji nad stanem i reformÄ… KoÅ›cioÅ‚a zachÄ™cajÄ… do przestudiowania myÅ›li tamtych czasów – tym bardziej, że ważny i twórczy jej fragment stanowi eklezjologiczna myÅ›l polska (i krakowska!). Tematyka ta wydaje siÄ™ interesujÄ…ca dla studiów historycznych, które w tej dziedzinie majÄ… jeszcze wiele obszarów dotÄ…d niepodjÄ™tych, a także sensowna w wymiarze ogólniejszym – skoro papież Benedykt XVI w encyklice Spe salvi (por. § 22) wskazuje na potrzebÄ™ dialogu „samokrytycznej nowoczesnoÅ›ci” z „samokrytycznym chrzeÅ›cijaÅ„stwem”. Kto wie, może aktualność diagnoz i recept Å›redniowiecznych myÅ›licieli uzdolni nas i natchnie do takiego wÅ‚aÅ›nie dialogu.

 

Serdecznie zapraszamy do zgÅ‚aszania propozycji wystÄ…pieÅ„ ukazujÄ…cych Å›redniowieczne instytucje koÅ›cielne (tj. papiestwo, diecezja, parafia, zakony) i duchowieÅ„stwo w perspektywie kryzysów oraz projektów ich przezwyciężania – zarówno udanych reform, jak i niezrealizowanych idei. Odczyty mogÄ… dotyczyć zarówno reform w sferze duchowej, jak i obyczajowej czy gospodarczej                           i instytucjonalnej. Preferowane sÄ… tematy zwiÄ…zane z PolskÄ… i EuropÄ… Åšrodkowo-WschodniÄ….

Prosimy o zgÅ‚aszanie propozycji referatów do 30 maja 2011 r.  

 

Z wyrazami szacunku

 

 

ks. dr hab. Grzegorz RyÅ›, prof. UPJP II

Kierownik Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

 

Kontakt i dodatkowe informacje:

o. dr Tomasz Gałuszka OP

< Poprzedni   NastÄ™pny >
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.